8 съвета за начинаещи градинари, за да се справят с отглеждането на зеленчуци, плодове, билки и цветя
Градинарството отново е на мода. Искате да се занимавате с отглеждане на зеленчуци, плодове, билки или цветя, но не знаете как да го направите? Никой учен не е паднал от небето и всеки трябва да започне някога и по някакъв начин. Събрахме осем добри съвета за нови градинари, които да им помогнат да направят първите си стъпки. Грижата за градината не е толкова лесна, колкото изглежда на непосветените. Затова подготвихме 8 съвета за начинаещи градинари как да се справят с отглеждането на зеленчуци и цветя.
1. Започваме с градинарството
Първо помислете как искате да изглежда вашата градина и за какво да се използва. Искате ли да имате по-декоративна градина или се интересувате само от отглеждане на зеленчуци, плодове и билки? Също така е важно да решите колко време имате за градинарство – дали ще градинарствате всеки ден или веднъж седмично през уикенда. Всяко растение е различно взискателно и се нуждае от различни грижи (поливане, торене, окопаване и т.н.), изисква различно пространство, различно местообитание (пълно слънце, частична сянка, сенчести места) и т.н. И трябва да се адаптирате към това.
8 съвета за начинаещи градинари: Когато избирате и планирате градината си, уверете се, че растенията няма да раждат и цъфтят наведнъж, а ще се събират и откъсват постепенно от пролетта до есента.
2. Специализиран производител или универсален?
Когато започнете да се занимавате с градинарство и придобиете практически умения, едва сега ще откриете какво всъщност ви харесва да отглеждате и какво не искате да правите в градината. Опитът не може да бъде заменен с нищо! Тогава ще можете да вземете смислено решение дали ще станете специалист по овощарство, зеленчукопроизводство, билкарство или цветарство, или универсален производител на всичко.
3. Непрекъснато прибиране на реколта
Когато избирате и планирате градината си, уверете се, че растенията не раждат и цъфтят наведнъж, а се събират и откъсват постепенно от пролетта до есента. Ако не сте сигурни, обърнете се за съвет към специализираната литература, към опитни градинари в семейството, към съседи или приятели. На нашия уебсайт ще намерите много изпитани съвети, идеи и препоръки.
Добро решение за начинаещите производители е да използват зеленчуци с кратък вегетационен период, които се засяват или засаждат на етапи, за да могат да се прибират постепенно (грах, репички, листни салати). Просто е добре да избирате нещо свежо всеки ден или седмица.
8 съвета за начинаещи градинари: Използвайте първата година, за да опознаете градината си и да видите какво можете да направите вие и тя. Преди да натрупате необходимия опит, се насочете към невзискателни зеленчуци и малки плодове.
4. Правилото за редуване
„Разбира се, не забравяйте доброто старо правило за редуване на културите, при което всяка година се сменят различни зеленчуци във всяка леха“, съветва професор Йозеф Янчарж от Escube и добавя: „Отглеждането на едни и същи видове на едно и също място отново и отново може да доведе до постепенно влошаване на качеството на почвата. Всеки вид се нуждае от различни хранителни вещества, което дава възможност на почвата да се възстанови.“
Правилото за редуване на културите може да се опрости най-общо: на леха, на която миналата година са били домати или тиквички (събирали сте плодовете над земята), през следващата година отглеждайте например моркови или цвекло (събирате плодовете под земята). Редувайте култури с по-високи изисквания към влагата (например краставици) с такива, които не са толкова взискателни (например лук).
5. Зеленчуци и дребни плодове
Използвайте първата година, за да опознаете градината и да видите какво можете да направите вие и тя. Преди да натрупате необходимия опит, се насочете към невзискателни зеленчуци и малки плодове. Когато избирате, е добре да вземете предвид условията, при които ще отглеждате. Например:
- грах
- боб
- репички
- моркови
- пащърнак
- цвекло
- краставици
- домати
- тиквички
- картофи
- лук
- чесън
- спанак
- рукола
- ягоди
- касис
- малини
8 съвета за начинаещи градинари: Няма да сбъркате при отглеждането на билки и зелени подправки за вашата градина.
6. Не забравяйте билките и подправките
Уверете се, че не допускате грешка, като купувате билки и зелени подправки за градината си. Някои от най-култивираните включват:
- Магданоз
- копър
- къдрав магданоз
- гладколистен магданоз
- тиква
- босилек
- мента
- здравец
- розмарин
- лавандула
8 съвета за начинаещи градинари: За цветята изберете дълготрайни многогодишни растения, които обикновено са много издръжливи, приспособими и ще придадат чар на градината ви, дори ако нямате много време за тях.
7. Цветни лехи
За цветята изберете дълготрайни многогодишни растения, които обикновено са много издръжливи, приспособими и ще придадат чар на градината ви, дори ако нямате много време за тях. По-късно можете да допълвате с едногодишни и двугодишни растения, както и с пролетни и летни луковици. Дори когато планирате цветна леха, е важно да имате система. Запомнете три неща: по-високите растения не трябва да засенчват по-ниските; комбинирайте цветовете на цветовете, които си подхождат, и се уверете, че сезоните на цъфтеж се припокриват и надграждат един друг. Някои от най-красивите многогодишни растения включват:
- божури
- фламинго или флокс
- примуси
- дневни лилии
- лайка
- бергения
- есенни астри или звездовидни цветя
- лилии
8 съвета за начинаещи градинари – качествената почва е в основата на отглеждането
Каквото и да решите да отглеждате, качествената и здрава почва винаги е ключът към успеха. Растенията получават цялата енергия и хранителни вещества, от които се нуждаят, за да растат. Въпреки това не всяка почва е качествена и трябва да се обработва правилно. „Почвата трябва да се тори редовно, за да имате винаги богата реколта. Някои минерални торове действат бързо и осигуряват на растенията необходимите хранителни вещества, но в дългосрочен план те натоварват почвата“, обяснява професор Янчарж.
Без значение какво ще отглеждате, ключът към успеха винаги е добрата и здрава почва. Растенията получават от него цялата енергия и хранителни вещества, необходими за растежа им.
Основата на всяка градина е компостът, който премахва отпадъците и връща основните хранителни вещества в градината. Компостът обикновено се използва в градината през пролетта и есента. Ако обаче не разполагате с достатъчно място или все още не сте започнали да компостирате, използвайте други органични торове и органични подобрители на почвата, съдържащи естествени биостимулатори. Те допринасят за по-ефективното усвояване и преработване на хранителните вещества от растенията и за възстановяване на качеството на почвата, а също така могат да окажат положително влияние върху кръговрата на водата в почвата.
8 съвета за начинаещи градинари – други растения
- Аралия – Fatsia
- Аралия-бръшлян – Fatshedera
- Аспарагус – Asparagus
- Фикус – Ficus elastica
- Сансевиера – Sansevieria
- Стаен бръшлян – Hedera
- Традесканция – Tradescantia
- Хамедорея – Chamaedorea
- Хлорофитум (паяче) – Chlorophytum
- Аспидистра – Aspidistra
- Острица – Cyperus
- Панданус – Pandanus
- Стайна лоза – Cissus