На какво да обърнем внимание при торене на овощни растения
Какви хранителни елементи са необходими за овощните растения? Безусловно необходими за овощните растения са следните хранителни елементи: въглерод, водород, кислород, азот, фосфор,калий, калций, сяра, магнезий и желязо. Тези елементи се поглъщат от овощните растения в най-големи количества, затова те се наричат макроелементи. За овощните растения са необходими инякои елементи в много малки количества. Те се наричат микроелементи и към тях спадат бор,манган, мед, молибден, кобалт и др. Най-често почвата обеднява на азот, фосфор, калий и на някои микроелементи. Такива елементи се добавят в почвата чрез торене.
В какъв вид и кога овощните растения усвояват най-добре хранителните вещества?
Овощните растения усвояват хранителните вещества само в разтворено състояние. Усвояването е в зависимост от температурата на въздуха, от почвата и от влажността й. Най-благоприятни условия за растеж на овощните растения има през пролетта и през първата половинана лятото, поради което през този период те усвояват най-много хранителни вещества.
Излишък на хранителни вещества в почвата?
Когато концентрацията на почвения разтвор се повиши поради недостиг на вода или поради по-голямо съдържание на хранителни вещества, настъпват смущения в развитието на овощнитерастения. Ето защо прекомерното внасяне на торове в овощните градини може да бъде вредно.
Например, ако съдържанието на азот през втората половина на вегетационния период се увеличи,дървесината на растенията не узрява и през зимата измръзва. При млади дървета излишъкът отазот може да предизвика силен растеж на леторастите и по-късно встъпване в плододаване.
Какви торове се използват за торене на овощните растения?
Торовете , които се използват за торене на овощните растения, биват органични и минерални. Към органичните торове се отнасят оборският тор, компостът, торовата течност и културите за зелено торене. Към минералните торове спадат азотните, фосфорните, калиевите и микроторовете. Най-полезен е оборският тор.
Кой вид оборски тор е най-добър за торене на овощни растения?
В зависимост от това, от какъв вид домашни животни се получава, оборският тор бива конски,говежди, овчи, свински и птичи. Съдържанието на хранителни вещества в оборския тор зависи отвида на домашните животни, от фуража, с който са хранени, и от материалите, които са използуваниза постеля. Най-богат с хранителни вещества е овчият тор, следван от птичия, конския и говеждия.Най-беден на хранителни вещества е свинският тор.
Какво представлява компостът и за какво се употребява?
Компостът представлява изгнили органични вещества от растителни отпадъци (зеленчуци, овощнирастения, плевели и др.). За да се получи компост, всички плевелни растения, стъбла от градински растения, овощни и ягодови листа, стърготини, торф и други органични вещества се натрупват на купчина, която се обръща и се полива с вода няколко пъти през лятото. В никакъв случай не трябва да се употребява компост, който не се е разложил и в него има още не поникнали плевелни семена.
Какви органични торове да използваме?
Компостът има сходни свойства с оборския тор. Приготвяме го от растителни и животински отпадъци, които се съхраняват в специална купчина, където се разграждат и произвеждат висококачествен хумус. Най-добре е през есента да се тори с компост и оборски тор.
Низинният или блатният торф съдържа голямо количество азот и може да се използва директно като тор. Планинският или мъхестият торф има повишено киселинно съдържание, поради което не се използва пресен като тор. Добрият тор се създава чрез компостиране на торф с фекалии.
Птичият тор е ценен тор с високо съдържание на хранителни вещества. Използва се сух или разреден с вода за наторяване на почвата.
Зеленият тор е евтин и лесен за набавяне. Просто засейте всяка култура, която има много зелена маса и когато порасне, я заорете в почвата.