Средства срещу вредители, които може да приготвите сами
Екологични средства срещу вредители или домашни средства срещу вредители Какви са те и как да ги приготвим сами. Срещу кои вредители може да се преборим с домашно приготвени средства срещу вредители. Как се употребяват и прилагат. Можете също така да използвате продукти, които са щадящи природата срещу болести и вредители. Все повече собственици на градини искат да спрат да използват химикали и да започнат градинарството да е в хармония с природата.
Ако искате да намалите случаите на болести и неприятели и в същото време искате да избегнете химически продукти, опитайте се първо да разберете защо растението е било нападнато. Има много причини болестите и вредителите да се разпространяват толкова бързо в градините.
Те включват например прекомерното торене (растенията имат слаби тъкани, които лесно се атакуват). Твърде влажно или, напротив, прекалено сухо лято, сурова зима, твърде гъсти насаждения са неподходящи (това се отнася не само за зеленчуците, но и за декоративните растения, например розите).
Извлек от коприва срещу листни въшки
500г свежа коприва (преди цъфтеж) се залива с 4 л вода, престоява 12 до 24 часа. Без разреждане се пръска срещу листни въшки.
Отвара от хвощ срещу брашнеста мана
500г свеж или 150г изсушен полски хвощ се накисва в 4л вода за около 24 часа, след това се вари ½ час. След изстиване се прецежда и се разрежда в съотношение 1:5. С така приготвената отвара се напръскват листата и се полива растението.
Чай от чесън срещу гъбични инфекции
1 средно голяма скилидка чесън се смачква и се залива с 1 л вода. Прецежда се и се оставя да изстине, след което се използува за пръскане, без да се разрежда. Има ефект и срещу акари.
Чай от пелин срещу насекоми
1 пълна чаена лъжичка се вари в 1л вода. Прецежда се и се оставя да изстине. Пръска се неразреден срещу листни въшки, грудков хоботник, грахова листозавивачка, оси, както и по пътя на мравките.
Средства срещу вредители от зелени доматени издънки
През последните години полезното действие на отровния доматен сок беше високо оценено. Има няколко рецепти за използване на доматени издънки в борбата срещу вредителите. За тези цели използвайте само здрави листа и издънки.
По време на атаката на белокрилките ще помогне пръскането с отвара на доматен сок: накиснете две шепи в два литра студена вода за два часа, напръскайте с неразредена отвара. Срещу вредители в овощната градина и по зеленчуците помага отвара от сушена доматена каша: смила се изсушената на сянка каша.
Пет лъжици изсушена стрита коприва се варят за кратко в два литра вода. В петнадесетлитров съд се наливат 9 л вода, 1 л вода с разтворен лепкав сапун и 2 л доматен бульон и всичко се разбърква добре. Напръскайте короните на дърветата и зеленчуците с продукта като защита срещу вредни насекоми.
Средства срещу вредители от дъбови листа
Отвара от дъбови листа е ефективна срещу белокрилки: 25 г дъбови листа се заливат с 1 л вода и се оставят да се запарват за един ден. След това гответе за половин час. Охладената и прецедена отвара може да използвате веднага за пръскане. Добавен омокрящ агент (3-4 гр. лепкав сапун) засилва ефекта.
Средства срещу вредители от отвара от люти чушки
Срещу смучещи насекоми по външни и стайни растения е ефикасно пръскането с отвара от люти чушки: 50-70 грама силно люти чушки се заливат с литър вода и се варят един час. След това го оставете да се влива цял ден в затворен съд.
Добавете 3-4 g лепкав сапун. Изсипете запарката в бутилка. Съхранявайте в хладилник и извадете и напръскайте, ако е необходимо.
Неправилните агротехнически процедури за отглеждане, изборът на по-малко устойчиви видове и сортове или неправилният подбор на растения за градински условия също могат да причинят щети.
В случай на многократна поява на болести и неприятели, открийте и отстранете причините за повторни атаки или огнища на инфекция. В някои случаи е по-добре да замените многогодишно декоративно растение и да отгледате напълно различен, по-устойчив вид, понякога дори от друго семейство. Можете да си помогнете с някои природни средства.