Януари в градината
Януари е месецът, в който си почиваме от работата в градината, имаме достатъчно време да помислим къде и какво трябва да се коригира и пододобри. Имаме достатъчно време да помислим за засаждането на растения и дървета или изграждане на езерце и да проучим всичко в професионалната литература. През януари в градината извършваме главно дейности по подготовка и почистване.
Как да заложим нова градина?
През януари, когато градината е в зимен сън и набира силата, от която ще се нуждае през пролетта, когато започне вегетационният период, имаме достатъчно време да помислим какво бихме искали да подобрим в градината. Ако обмисляте изграждането на езерце, имате достатъчно време да обмислите всичко. Това време е подходящо и за планиране на създаването на нова градина. Ако не смеете да я оформите сами, свържете се със специалист, който ще оформи стилистично вашата градина и ще ви посъветва кои дървета и растения да засадите. Като алтернатива можете да прехвърлите тази дейност към ландшафтен архитект.
Подготовка на резници за засаждане
През януари в градината все още можем да оставим инструментите да работят на празен ход. Обикновено дърветата са покрити със сняг или украсени със скреж. Ако обаче зимата е мека, можем да започнем да засаждаме резници в началото на януари. Поставяме долната половина на резниците в пясък и я държим на тъмно и хладно място. Редовно проверяваме складираните плодове в мазето и изхвърляме развалените плодове. При топло време подготвяме ями за пролетно засаждане на овощни дървета. Ако отглеждаме лози в оранжерия, ги подрязваме. След това ще го третираме с препарати срещу акари.
Януари е и най-доброто време да закупите хранилка за птици за вашата градина. Независимо дали са купени или домашно изработени, ние гарантираме, че градината ще бъде винаги жива.
През януари в градината планирайте засяването на лехите навреме
Януари е времето, когато внимателно обмисляме с какво да засеем цветните лехи през пролетта. Проверяваме състоянието на семената от миналата година, евентуално закупуване на нови семена. Ако времето позволява, можем да почистим външните лехи, оранжерията и огнището и да започнем да копаем. Ако отглеждаме мразоустойчиви зеленчуци, можем да ги берем постепенно (къдраво и брюкселско зеле и праз). От януари до февруари можем да засеем марули като разсад, а в края на месеца репички и моркови в отопляеми оранжерии.
Избор на градински инструменти
Има още време до началото на работите на тревната площ. Ние обаче можем да подредим градинските машини и инструменти. Ако някои трябва да бъдат поправени, не се колебайте нито за минута да ги ремонтирате. Няма да има време за това през сезона. По това време можем да изберем и градински инструменти, които сме планирали да купим.
През януари в градината се погрижете за рибките в езерото
Ако рибите живеят в езерото, трябва да им се осигури достатъчно количество кислород и правилното функциониране на помпата за въздух. При непрекъсната работа на езерцето е необходимо редовно да проверявате електрическата помпа. Краткотрайното замръзване не е вредно, но в райони, където ледът покрива водната повърхност за дълго време, могат да възникнат проблеми. Решението е да се постави нагревателен елемент в езерото, който да поддържа водната повърхност чиста от лед. Не е нужно да се тревожим и за високата консумация на електроенергия; не консумира повече от обикновена крушка. Ако не искаме да инвестираме в нагревателен елемент, можем да използваме чайник или кофа с вряща вода.
Стайни растения
Редовно поливаме стайните растения и проверяваме дали са нападнати от вредители. Те са особено податливи на нападение от вредители през периода на покой през зимата. Изхвърляме кафяви или жълти листа и търсим причината за появата им (дали растението има твърде много или недостатъчно нещо). Растенията не се торят през зимата. Поливаме винаги като проверяваме влажността на субстрата с пръсти. Не трябва да е прекалено мокро или прекалено сухо.