Февруари в градината

Февруари в градината

Февруари в градината

Февруари започва да събужда градината от зимния й сън. Това зависи от времето, което определя реда на работа в градината. Ако слънцето и топлият февруари ни поздравят през прозорците, вече можем да почистим остатъците от есента и зимата от градината. През февруари в градината можем да почистваме и копаем цветни лехи, да обработваме почвата и да оформяме овощни дръвчета и храсти чрез резитба.

Подготвяме разсад за цветя

През февруари на цветните лехи започват да се появяват първите пъстри цветя, които могат да прогонят сивотата от градината. Все още не е възможно да се сее и засажда нещо върху цветната леха, но едногодишните и двугодишните растения за сандъчета и цветни лехи вече трябва да бъдат предварително отгледани у дома. Освен това можем да помислим и за анализ на почвата, особено ако ще започнем нова градина през пролетта. Нека да видим как да го направим.

През февруари в градината започваме с подрязване на овощните дървета

В овощната градина през февруари означава предимно подрязаване на овощни дървета и храсти. Рязането на дървета е една от най-взискателните и професионални дейности в цялата градина през цялата година. Ако вече няма заплаха от силни студове, започваме да оформяме овощните дървета чрез резитба, както следва: съкращаваме главните издънки и летораслите на главните и страничните клони. Една година след засаждането, в края на зимата извършваме т.нар оформяща резитба на овощни дървета, при което се отстраняват всички конкурентни издънки, гъсто растящи издънки, а след това издънки, поникнали от горната страна на клоните. Преди наливане на пъпките на прасковата пръскаме против къдравост. Ако не сме подрязали лозите през зимата, февруари е най-подходящото време. В по-топлите райони започваме да режем цариградско грозде, касис и малини от февруари. Ако времето позволява, резитбата на лозите се извършва в края на февруари и март.

Резитба през февруари

Време е за сеене на зеленчуци

През февруари в градината е време за подготовка и сеитбата на зеленчуците. Възможно е предварително отглеждане на ранна маруля, летен праз, ранен лук за открити лехи. В края на месеца предсаждаме домати, пипер и босилек. Дори през зимата е възможно да съберете собствена порция витамини в градината. При необходимост е възможно да се приберат зимуващи във външни лехи устойчиви видове зеленчуци (праз лук, брюкселско зеле и къдраво зеле).

Февруари в градината

През февруари в градината почистваме тревата от остатъците от зимата

Ако искаме да имаме красиво зелена и редовно гъста морава през лятото, е необходимо да се погрижим за нея още от февруари. След като снегът се стопи, е необходимо да се започне почистването на моравата. Започваме да почистваме падналите клонки и да изгребваме последните остатъци от листа. На местата, където се задържа вода, моравата трябва да се аерира с гребла, скарификатори или аератори, които почистват почвата от мръсотия с помощта на стоманени ножове и се врязват в земята на дълбочина около 1-2 mm. С тях можем да постигнем перфектен външен вид на моравата. Не е нужно ние да купуваме машината, вие просто трябва да го вземете назаем от магазините за отдаване под наем. Освен това премахват мъх, стара слама и мъртва трева. По този начин повърхността на почвата се разширява и тя може по-добре да абсорбира вода, хранителни вещества и въздух. Освен грижите за тревата, крайно време е да проверите и състоянието на градинската си техника.

Почистваме езерото от мъртви растителни части

През февруари в градината, ако времето позволява, почистваме водната повърхност от мъртви части от растения, листа и клони. Ако езерото е замръзнало, добра идея е да пробиете леда. Слънчевите лъчи биха могли да затоплят водата под леда. В малки водоеми може да възникне проблем с липсата на кислород.

Размножаваме стайни растения

Стайните растения се размножават през пролетта, когато приключи зимният им покой. Въпреки това, преди да започнете размножаването, проверете дали имате пресен субстрат и подгответе остър нож или ножица.

Новогодишно