Каладиум

Каладиум

Каладиум градински

Каладиум градински – тревисто, безстеблено растение с декоративни стреловидни или копиевидни листа – до 30 см дълги и 15-17 см широки, със здрави, голи дръжчици и с разкошно оцветяване – от зелени с бели и червени петна по горната част, до червени със зелени краища и бели със зелени краища. Най-ярки са цветовете в периода на късната пролет и началото на лятото. Цъфти с малки, невзрачни цветове, събрани в съцветия.

Грижи

Каладиумът е взискателен към повече топлина и влага и има ясно изразен период на покой – от ноември до февруари, когато се съхранява в саксията, при температура 20 градуса и периодично се полива по малко.

Рано напролет, при поява на нова издънка, тя се пресажда в нова, неголяма саксия и се поставя на добре осветено място, минимум при 24 градуса, но не на пряко слънце.

Почвата се приготвя от чимовка, прегорял тор, торф, пясък в съотношение 1:1:1:1.

Бързо расте и става много ефектно. След развиване на короната, може да се държи и на 20-21 градуса. Листата често се пръскат с вода. Подхранва се 2 до 4 пъти лете. Старото растение също може да се запази. През годината се пресажда при необходимост, ако се появят коренчета в дренажните отвори на саксията.

Място

Родината му са Антилските острови и Бразилия, където расте в горите, разпространено е и в Южна Африка – по бреговете на реките и водоемите. Стайното растение достига размер от 25 до 38 см. Размножаване: Може да се размножава чрез издънки и чрез семена. 

Каладиум видове

Caladium hortulanum

Това крехко храстовидно растение е много декоративно през цялата година. Очарованието на листата му се придава от отличителните жилки по такъв начин, че листата приличат на батик. Листата с форма на стрела могат да бъдат червени, розови, зелени или кремави. Каладиумът цъфти през пролетта, но цветята изчезват зад поразителните листа.

През октомври, когато листата на растението започнат да пожълтяват, ще намалим поливането, докато клубените се приберат. Или оставяме клубените в суха почва, или ги изваждаме от нея. Презимуваме ги при температура 16 – 18 ˚ C. През март ги засаждаме отново в земята.

Характеристики на растението Каладиум

Сортове: C. humboldtii има зелени листа с бели петна, V. picturatum има дълги, тесни, зелени листа с бели жилки
Произход: тропическа Америка
Вид: стайно растение
Тип листа: средни листа, сърцевидни
Цвят на листата: многоцветен
Цъфтеж: Цветята се появяват през пролетта.
Височина: 25 – 50 см
Аромат: Цветовете са без мирис.
Трудност при отглеждане: Растението е доста взискателно за отглеждане. Изисква висока влажност на въздуха.
Оформяне / рязане: неприложимо
Хидропоника: да
Издръжливост: При правилна грижа е дълготрайно стайно растение.
Светлина: Идеално е светло до полусенчесто място. Пряката слънчева светлина е вредна. Липсата на светлина обаче води до недостатъчно оцветяване на листата.
Устойчивост: не е устойчив на замръзване
Влажност: нормална
Субстрат: торф
Трудност при отглеждане: средна
Период на цъфтеж: март, април, май

Caladium

Изисквания за отглеждане

Светлина: Идеално е светло до полусенчесто място. Пряката слънчева светлина е вредна. Липсата на светлина обаче води до недостатъчно оцветяване на листата.
Температура: Виреем при температура около 20 ˚ C. Изсушените клубени презимуват при температура 16 – 18 ˚ C. На твърде студено място листата се свиват и умират.
Вода: Докато листата са декоративни, поливайте леко. В началото на есента поливането се ограничава, през зимата изобщо не се полива.
Влажност: Повишената влажност е задължителна. Поставете саксията в купа с мокри камъчета. Листата не обичат росата, така че мъглата е само около растението.
Торене: През вегетационния период наторяваме на всеки 14 дни със стандартен течен тор.
Размножаване: Каладиумът се размножава чрез разделяне на грудките, които изискват висока влажност и температура над 20 ˚ C, за да покълнат.
Почва: торфен субстрат или равномерна почва
Презимуване: невъзможно
Проблеми: течението и преовлажняването водят до мухъл по листата.
Вредители: Растението често се напада от листни въшки.

Новогодишно

Вашият коментар