Колеус

Колеус

Колеус, Пъстра Декоративна, Стайна коприва

Семейство – Labiatae/устоцветни
Растението колеус, пъстрата коприва, както личи от наименованието й, е пищно обагрено листно-декоративно растение. Четвъртитите й дръжки и острите, назъбени листа са типични за устоцветните. Цветовете на листата варират от розово, тухлено и пурпурночервено през жълто и оранжево до зелено, при което върху всеки лист са комбинирани по два до четири цвята. Листата са обагрени на ивици или на петна, а ръбовете им са равномерно или неравномерно нашарени.

Декоративната коприва се отглежда на много светло място – само тогава тя расте бързо. Ако я държите на южен прозорец, през лятото по обяд, я засенчвайте. През зимата пък добре понася застудяванията, но все пак температура под 10 градуса не е най-доброто за нея. Поливайте колеуса често, почвата му не трябва да изсъхва. Оросявайте го ежедневно с вода, така че листата му да са винаги влажни. Ако засъхне, веднага го нападат акари.  Подхранвайте го на всеки две седмици с течни торове, а през зимата – веднъж месечно.

За да може да изхрани пищните си листа, отстранявайте връхчетата с цветоносни стълбчета. За да придобие хубава форма, прищипвайте върховете.  В края на есента пък се подрязва ниско, след което напролет се пресажда в хумусна почва, когато корените се покажат през дупките на саксията. за почвена смеска най-добре подгответе листовка, угнил оборски тор, чимовка и пясък 4:1:1:1. Размножава се чрез резници, които лесно се вкореняват в почва или вода.

Декоративната коприва е двугодишно растение – втората година тя вече не е така ефектна, както преди.
Sabre е форма на джудже с дълги листа, Carefree има накъдрени листа с красива шарка. Червено оцветените листа на Black Dragon са с черен ръб. У нас се отглеждат предимно разновидностите – Херо ( с тъмновиолетови листа), Мария Луиза (с нашарени пурпурночервени-жълтеникави листа, с кадифено червени листа със златисти краища).

Колеус, атрактивната коприва: как да я отглеждаме, къде да засаждаме

Малко едногодишни растения имат толкова забележително оцветени листа като декоративната коприва, а освен това понасят и частична сянка. Макар че колеусът обикновено се класифицира като саксийно растение, съвременните сортове разшириха приложението му.

По-старите сортове се размножават главно чрез резници. Те са леко подправени със смес от пясък и торф. Още по-лесно е да поставите резен в чаша с вода, където той ще образува корени за кратко време.

Голям брой съвременни сортове колеус се размножават чрез семена

Семената са с форма на леща, черни на цвят и лъскави. Най-подходящото време за сеитба е от януари до края на март. Използвайте качествена посадъчна среда, тъй като разсадът на този вид е чувствителен към засоляването на почвата, т.е. към високото съдържание на сол в субстрата, в който ще покълне. Семената не се нуждаят от светлина, за да покълнат, и поради размера на семената е добре да покриете леко мястото на засяване с вермикулит или среда за засяване. При температура от 20-22 °C те покълват за около две седмици.

Първоначално покрийте съда за засяване с пластмасово фолио, за да осигурите 100% влажност на покълващите семена. Тя постепенно се премахва, когато се появят котиледоните. По-късно растенията се засяват и отглеждат при температура 15-18 °C; температури под 5 °C увреждат растенията. Разсадът се отглежда и в саксии с диаметър 8-10 см. Приблизително 12 седмици след засяването разсадът е готов за засаждане в окончателното си местообитание.

Колеус Coleus Wizard Black Dragon
Колеус Coleus Wizard Black Dragon
Колеус Coleus Wizard Jade
Колеус Coleus Wizard Jade
Колеус Coleus Wizard Mix
Колеус Coleus Wizard Mix
Колеус Coleus Wizard Pineapple
Колеус Coleus Wizard Pineapple
Колеус Coleus Wizard Pink Coral Sunrise
Колеус Coleus Wizard Pink Coral Sunrise
Колеус Coleus Wizard Scarlet
Колеус Coleus Wizard Scarlet
Колеус Wizard Velvet Red
Колеус Wizard Velvet Red
Колеус Coleus Carefree Mix
Колеус Coleus Carefree Mix

Колкото по-късно цъфне, толкова по-добре

От сортовете, размножавани чрез семена, в Чешката република традиционно се отглежда сортът Macrophylus.

 

Сортове колеус Wizard

Утвърдената група сортове Wizard е много интересна. Основното предимство на тази група е много дългият период от време между сеитбата и образуването на първите съцветия на растенията. Щом Coleus започне да цъфти, растението губи своята компактност, трябва да отстраним избледнелите съцветия и т.н. При растенията Wizard съцветията се появяват едва в края на лятото. Всички сортове от тази група достигат височина от 30 cm:

  • Coral Sunrise има кораловочервени листа със зелено поле.
  • Wizard Scarlet е бронзовочервен със светлозелено поле.
  • Wizard Velvet Red е тъмночервен, подходящ за директно слънце, понася по-високи температури и по-рядко поливане.
  • Wizard Black Dragon е тъмночервеникавокафяв, с пестелив ръб на листата.
  • Wizard Mix предлага наистина разнообразен микс от всичките девет членове на тази група.
  • Carefree Mix е екзотичен със своите перисти листа.

Aurora

Групата Aurora е представител на съвременните сортове, размножавани с резници. Има малки листа и почти никога не цъфти. От него се получават широко разпространени растения, които са полезни като структурни растения в смесени насаждения в декоративни контейнери.

Колеус Aurora Black Cherry

Пазете се от прекомерно наторяване

Растенията в постоянното местообитание не изискват особена поддръжка. Това е вид с по-ниски хранителни изисквания, затова внимавайте да не прекалите с азотното торене. Наторявайте растенията с торове с по-високо съдържание на калий. Понася частично засенчени до сенчести местообитания, което е много рядко срещано при едногодишните растения. Растенията могат да бъдат оформени според нуждите чрез прищипване, но обикновено това не е необходимо.

Колеусът е „весел“ вид, първите истински листа на покълващите растения вече са ярко оцветени, а посятото блюдо изобилства от цветове. В бяла саксия с диаметър 30 см атрактивните цветови комбинации на листата привличат погледите.

Бутикови инструменти WeraРезачка за стиропор, полистирен с горещ тел до 150mm, 417240, EXTOL CRAFT

Вашият коментар