Може ли да отсечем дърво в нашия имот без разрешение
Във всяка градина от време на време е необходимо да се отсече дърво. Може би просто защото е старо и вече не дава плодове или защото застрашава ограда, тротоар или къщата. Възможно е да има различни причини, поради които да смятате, че трябва да се сдобиете с трион възможно най-скоро. Дървото може да бъде сериозно повредено от буря, поразено от мълния или нападнато от вредители до степен, в която има опасност да бъде изкоренено. Въпреки това изсичането на дърветата има свои собствени правила, които се уреждат от закон.
Отсичането на дървета се изисква разрешение от органа за защита на природата към дадената община. След това всеки град и община определят с местни наредби къде трябва да отиде човек, който иска да отсече дървета. В повечето по-големи градове компетентният орган обикновено е отделът за опазване на околната среда към кметството. Само малки леторасли без разрешително.
Малки дървета и храсти – без разрешение. Грешка.
Смятате, че можете да правите с дърветата в имота си каквото си поискате и това не засяга никого? Грешите. Всяка община има своя, но правилото е едно – за всяко кастрене на клони, отсичане на дървета или изкореняване на храсти ви е необходимо разрешително.
Общините по принцип имат наредби и забрани за отсичане на дървета и премахване на храсти. Има някои изключения, за които отново трябва да бъде издадено разрешение.
По изключение растителността се премахва в следните случаи:
При наличие на изсъхнали и болни дървета, саморасли, в основи на сгради и съоръжения, както и дървета, застрашаващи сигурността на гражданите безопасността на движението, сградите и съоръженията.
При реконструкция на съществуващата растителност и озеленени площи, при провеждане на санитарни сечи по одобрени разрешителни
При строителството на сгради и съоръжения, при доказана невъзможност за запазването на дърветата, след одобряване на инвестиционния проект.
При премахване на последици от природни бедствия и при аварийни ремонти на подземни комуникации.
За юридическите лица се прилагат още по-строги правила. Юридическите лица (т.е. фирми и организации) трябва да подадат заявление за разрешение за отсичане на дърво с всякакъв размер, както и за изсичане на храсти, независимо от размера на площта, която заемат.
Друго важно правило гласи, че сечта е разрешена само през периода на покой, т.е. от първи октомври до тридесети март. Извън този период могат да се отсичат само дървета, които застрашават имуществото или здравето и живота на хората. Така че, ако мълния удари стария бор близо до вилата ви и стволът му е на път да падне, можете да се намесите. Въпреки това трябва да съобщите за действието в писмена форма на местната общин.
Знаете ли правилната процедура за сечене на дърво?
Повечето разумни хора ще поканят за отсичането на голямо дърво фирма, чиито работници нямат проблем да отсичат дървета дори на рискови места – в непосредствена близост до сгради, до високоволтови линии, покрай обществени пътища и т.н. Освен че ще свършат добре и безопасно работата си, те ще извозят дървесината и, ако поискате, ще направят дървени стърготини от клоните.
Но има много хора, които ще си кажат: Ще го отрежа сам! Възможно е, но е важно да се спазва правилната процедура. Преди всичко дървото трябва да бъде отсечено безопасно и да падне по такъв начин, че последващите дейности, като разклоняване и рязане на дървесината на метри, да могат да се извършват лесно. Освен това при отсичането не трябва да се уврежда друга растителност и, разбира се, не трябва да се нанасят материални щети.
Помислете за посоката на падане
Преди да започнете работа, е необходимо да се уверите, че никой не се намира в близост до дървото, което ще бъде отсечено. Винаги планирайте посоката на падащия ствол на подходящо разстояние. Обърнете специално внимание на наклона на ствола, растежа на короната, състоянието на околността и посоката на вятъра. Проверете състоянието на дървото. Съществува ли риск от падане на клони при отсичане? Къде трябва да падне дървото по отношение на последващата работа? Отсичането срещу посоката на наклона на дървото често изисква специално оборудване и повече сила, а понякога дори е невъзможно.
Когато дървото е на земята
Ако дървото падне там, където искате, ще трябва да го окастрите. Преди да започнете, не забравяйте да погледнете в короните на околните дървета, за да видите дали има останали счупени клони. Повече от 50 % от нараняванията са причинени от клон, който по-късно се разхлабва и се забива в короната на „съседа“. По ирония на съдбата нараняванията се случват, когато най-опасната фаза – падането на дървото – е отминала и рискът не е очакван.
Когато кастрите, работете бавно, разумно и методично. За предпочитане само на височина, на която не се налага да се навеждате. И сгъвайте коленете, а не гърба си. Важното е стойката да е стабилна, краката да са раздалечени, а трионът да е близо до тялото ви. Работете както с горната, така и с долната част на шината на резачката, а когато си почивате, опрете триона в дървения материал или в бедрото или бедрото си. Когато работите, не забравяйте за безопасността си: винаги стойте на разстояние от разреза, тъй като стволът може да скочи или да бъде изхвърлен назад. Ако почвата не е равна, не стойте отдолу, когато кастрите. Дървото може да се търколи и да ви нарани, когато кастрите.