От кои подправки да се направи ефективен естествен репелент
Подправки, които освобождават различни летливи етерични масла, се използват като репелент от незапомнени времена, като предпазват хората, но и други растения от вредители. Най-добрият естествен репелент е лавандулата.
Сред най-важните репелентни растения е лавандулата. Особено Lavandula angustifolia поради високото си съдържание на приятно и ефективно етерично масло. Всъщност това е единственото етерично масло от широкия спектър, което може да се прилага директно върху кожата в неразредено състояние.
Съвет: Лавандулата дезинфекцира пода и предпазва от молци
Лавандулата се добавя към водата за почистване на подове заради дезинфекциращия ѝ ефект. Той е особено подходящ за почистване на места, където се движат домашни любимци, като понякога дори избледнява. Пакетчетата със сушени цъфтящи цветя се слагат в бельото от незапомнени времена, не само заради аромата, но и срещу молци.
Други ефективни подправки, подходящи за използване в гардеробите за защита на дрехите от молци и мишки, са:
– цъфтящите стъбла на Tanacetum vulgare,
– Пелин (Artemisia absinthium).
Горчивият аромат на тези подправки може да се допълни с карамфил или сушени розови цветове.
Розмаринът (Rosmarinus officinalis) често се намираше на прозорците на бабите и в топлите дни разнасяше типичния си пикантен аромат в околността.
Репелент и за перваза на прозореца
Друг защитник на перваза е ароматният здравец (Pelargonium graveolens). За разлика от традиционните, те имат много по-дребни цветове и по-дълбоко нарязани листа. Някои от тях са придружени от приятен аромат на лимон, а други – от интензивен аромат на здравец. В миналото те са били често срещана съставка в козметиката и популярността им се завръща.
Класическият изправен здравец (Pelargonium zonale) обаче също има своя типичен аромат. Освен богатия им цвят и лесното им отглеждане, това е още една причина те да се появяват на прозорците, като естествена бариера срещу мухите.
Защита на лехи чрез ароматни подправки
Разбира се, лавандулата е полезна и в лехите и често се засажда заедно с рози, за да ги предпази от акари. Освен това е наслада за окото, когато се оформят местата за отдих и пътеките, водещи към къщата.
Маргаритката (Tanacetum parthenium) също е добре познат репелент. В цветните лехи той предпазва другите растения от нападения на акари и мравки. Същевременно съдържа пиретрини, които са естествени органични съединения със силно инсектицидно действие. Те са в основата на веществата, използвани при производството на репеленти.
Тагетес (Tagetes), обилно цъфтящо едногодишно растение с ароматни листа, за съжаление е чудесно за охлювите. Но те не миришат на мравки, поради което често са били използвани за оформяне на цветни лехи. Те съдържат серни деривати с репелентни свойства. В оранжериите те се използват особено при отглеждането на зеленчуци и чувствителни растения срещу акари и други насекомни вредители. Корените съдържат вещества, които потискат появата на нематоди в интензивно използваните земи. Те се отглеждат като междинна култура в продължение на поне шест седмици и след това се внасят в почвата.
Ментата има репелентни свойства, но по-често се използва като разредено етерично масло в кожни репеленти. Освен гореспоменатата лавандула, тук са полезни още розмаринът, евкалиптът, лимоновата трева или ароматът на лимон (Cymbopogon citratus) и канелата.
Съвет: Винаги предпочитаме предварително да проверим индивидуалната поносимост на етеричните масла и тинктурите върху предмишницата.
Коя подправка за кой репелент
Ефективността на репелента не бива да се подценява. Използваме го както за разходки в гората, така и за работа в градината, където понякога има повече от достатъчно неприятни насекоми. Още повече, че можем да си го приготвим у дома съвсем лесно. Как да го направим?
Репелент срещу кърлежи (за хора и домашни любимци, като кучета и котки)
– 10 г листа от розмарин
– 1/2 л дестилирана вода, евентуално преварена
– 1 с.л. винен оцет
Добавете розмарина към врящата вода и оставете да се разтвори, докато изстине. Прецедете през тънка кърпа и добавете винения оцет. Изсипете в бутилка с пулверизатор. Прилага се и за дрехите.
Репелент от лавандула
Смесете 30 ml качествено козметично масло и 30 ml етерично масло от лавандула. Нанесете преди разходка.
Репелент против комари
– 10 г цели карамфили
– 100 мл водка, алкохол или алкохолен екстракт от лавандула или розмарин
– спрей бутилка
Изсипете карамфила в буркана и го залейте с алкохол (поне 40%). Оставете да се настойва в продължение на 2 седмици и разклащайте непрекъснато. След това прецедете и използвайте.
Мушкато, лавандула, лимонена трева, розмарин, маргаритка, тегетес, пелин, мента, здравец, босилек