Дендробиум

Дендробиум

Дендробиум

Описание: Дендробиум са сред най-често срещаните орхидеи. Те са епифитни растения, което означава, че в природата те растат върху други растения. Поради начина си на живот имат силно изразени псевдолуковици, където натрупват резерв от вода.
Това е отличната орхидея за начинаещите цветари поради факта, че едно растение може да цъфне с множество прекрасни бели цветове с обагрени в пурпурно краища и тъмно червен център. Съществуват и разновидности с жълти и розови цветове.
Така наречените „благородни“ орхидеи произхождат от Югоизточна Азия и Хималаите и растат на доста голяма надморска височина. Въпреки, че са лесни за гледане трябва да се спазват няколко важни правила за да се радвате не ежегоден богат цъфтеж.

Грижи:
Поливане: Тук се прави и основната грешка при отглеждането им от неопитните цветари.
Никакво поливане от средата на Ноември до Февруари.
Ако въздухът в помещението е сух, може да пулверизирате на 2-3 седмици. Въпреки това, е необходимо еднократно накисване на субстрата през 6-7 седмици. Това е задължително условие, ако искате да подтикнете растението към нов цъфтеж. Съществува много тънка граница между това да ги изсушите напълно, и да ги поддържате живи през този период. Описаното по – горе е необходимо заради техния начин на живот в естествената им среда в Югоизточна Азия, където зимите са студени със сух въздух, а лятно време е топло с висока влажност.
През Февруари започнете поливане за да стимулирате развитието на добра коренова система и на нови стъбла. През периода на активен растеж поливайте по 2 пъти на седмица до Ноември.

Температура: Възрастните растения се нуждаят от 10°C разлика в температурата между деня и нощта. Осигурете 15-16°C през ноща и 25-30°C през деня, като увеличите въздушната циркулация и влажност. При температури под 10° може да опадат листата или да загубите растението.

Торене: Трябва да се подава редовно през активния период. Идеалната комбинация се определя в голяма степен според субстрата. Като по правило е ползвайте добре балансиран тор със съотношение 10-10-10 или 12-12-12. Друго важно правило е да ползвате разтвор, 2 пъти по-слаб от предписания на опаковката. През зимата не се тори, тъй като растението е в покой и не се полива.

Пресаждане: На всеки 2 до 3 години преди кората, която ползвате да се е разпаднала. Пресаждайте внимателно в средно едра смес, като осигурите добро проветрение и предвидите място за 2 годишно прорастване. Предпочита и се развива по добре в по-малки по размер саксии. Място: Обичат много светлина през всички сезони, но трябва да се предпазват от директно слънце тъй като то може да „опърли“ листата. Поставете ги на най-светлото място в дома си дори и през зимата, за да могат да развият цветоносните си стъбла. Естествения растеж е изправен, без нужда от подпиране. Цветът на стъблото трябва да е маслинено зелен. Размножаване: Неприложимо в домашни условия. Съвет на градинаря: Ако искате да видите орхидеята си отново цъфнала запомнете:
Никакво поливане от средата на Ноември до Февруари!

1000 модела книпексРезачка за стиропор, полистирен с горещ тел до 150mm, 417240, EXTOL CRAFT

Вашият коментар